Data wycieczki Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Dodatkowe informacje
- 8 dni Samolot Albania
Macedonia
Wiele miast zgodnie z programem dowolny PLN
Data wycieczki
-
Długość
8 dni
Transport
Samolot
Kraj
Albania
Macedonia
Miasto
Wiele miast
Wyżywienie
zgodnie z programem
Wyjazd
dowolny
Cena
Dodatkowe informacje

Dzień 1

Wylot z wybranego portu lotniczego, zbiórka na lotnisku 2,5 godziny przed wylotem. Przylot do Tirany. Tirana to jedna z tych stolic europejskich, którą trudno pokochać od pierwszego wejrzenia, ale albańska stolica ma niesamowity klimat, jest pełna energii i nadziei, a w powietrzu wyraźnie czuć śródziemnomorskie wibracje. Były bastion komunizmu staje się coraz bardziej kosmopolityczny, a życie tętni na ulicach od rana do późnych godzin wieczornych. Tirana to zabytki, bunkry, charakterystyczne murale i przepyszna kuchnia. Zobaczymy Plac Skanderbega – centralny i najbardziej znany punkt miasta oraz meczet Ethem Beja. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Śniadanie w hotelu. Przejazd do jednego z najstarszych albańskich miast Berat, wpisanego na listę UNESCO. Starówka jest na tyle unikalna, że postanowiono wpisać ją na listę UNESCO. W architekturze widoczne są przeplatające się style i wpływy. Patrząc na miasto z mostu, z perspektywy rzeki łatwo odnieść wrażenie, że domy składają się głównie z okien. Więc nic w tym dziwnego, że Berat bywa nazywany Miastem Tysiąca Okien. Na każdym kroku napotkać można piękny ogród, ciekawy budynek, kapliczkę czy inny zaskakujący element architektoniczny, a kamienne mury i chodniki tworzą niepowtarzalny klimat. Nad miastem góruje zaś średniowieczna bizantyjska twierdza, a u podnóża miejscowości, na rzece Osum, stoi zabytkowy most Gorica. Całość otulają malownicze wzgórza, porośnięte zielonymi lasami liściastymi, pełnymi pieszych szlaków turystycznych. Powrót do hotelu i czas na relaks. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do miasta Kruja. To dawna stolica Albanii, ważna dla historii i kultury Albańczyków, w której urodził się największy bohater narodowy –Skandenberg. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane „albańskim Krakowem”. Najpierw zwiedzimy twierdzę bohatera narodowego Skanderbega i muzeum mu poświęcone. Następnie czas na zakupy na potureckim bazarze, pełnym oryginalnego rękodzieła, kilimów i filigranowego srebra. Gwar bazaru, nawołujący kupcy i feeria barw to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Przejazd do Macedonii nad Jezioro Ochryd. Obiadokolacja w hotelu.

Dzień 4

Śniadanie w hotelu. Dzisiaj zwiedzimy najpiękniejsze miasto Macedonii Ochryd, położone nad krystalicznie czystym Jeziorem Ochrydzkim. Przez Greków i Rzymian nazywane Miastem Światła, współcześnie kojarzone jest głównie z pierwszymi słowiańskimi piśmiennikami – św. Cyrylem i św. Metodym. Ochryd znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego liczne zabytki są nie tylko atrakcją turystyczną, ale służyły także jako plener dla wielu bałkańskich produkcji filmowych. Odwiedzimy Galerię Ikon i wspaniale zachowany antyczny teatr, z pocztówkowego punktu widokowego przy cerkwi św. Jana zrobimy bajeczne zdjęcia okolicy. Czas na relaks i wypoczynek. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5

Śniadanie w hotelu. Zaczniemy od rejsu po jeziorze Ochrydzkim ze zwiedzaniem Zatoki Kości – starożytnej osady wzniesionej na palach wbitych w dno jeziora (Muzeum na Wodzie). Statkiem dopływamy do klasztoru św. Nauma, zbudowanego na początku X w. Św. Naum był uczniem Cyryla i Metodego, a według legendy również współtwórcą cyrylicy. Grobowiec mnicha znajduje się w klasztornej cerkwi. W parku nieopodal swoje początki ma rzeka Czarny Drin i to jej źródło oraz położone wzdłuż niej kapliczki stanowią drugą największą atrakcję. Wzdłuż zielonych wód rzeki biegnie ścieżka dydaktyczna… na której niezwykle łatwo spotkać niespodziewanych gości – w pewnym sensie symbole Sveti Naum, pawie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd do Bitoli –miasta konsulów. Odwiedzimy cerkiew św. Dimitrija ze słynnym rzeźbionym w drewnie ikonostasem, a główną ulicą Szirok Sokak przejdziemy do placu z pomnikiem Filipa II Macedońskiego. Zwiedzimy także dawne greckie miasto Heraclaea Lincaestis z fragmentami świątyń oraz pięknymi mozaikami. Następnie przejazd do Stobi, gdzie zwiedzimy stanowisko archeologiczne antycznego, rzymskiego miasta. Wizyta w winiarni w Tikves – największym i najważniejszym regionie winiarskim na całym Półwyspie Bałkańskim. Przejazd do Skopje. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7

Po śniadaniu wycieczka do Kanionu Matka – najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego malowniczo na rzece Treska. Popłyniemy łódkami w rejs, co pozwoli nam nacieszyć się nieskalaną jeszcze przyrodą tego miejsca. Wejdziemy też do jaskini, a chętni będą mogli wstąpić do cerkwi św. Andrzeja z XIV w. Zwiedzimy Skopje, stolicę Macedonii. Zobaczymy twierdzę Kale, która w przeszłości była prawdopodobnie siedzibą Justyniana I. Następnie przejazd na największą czarsziję w Europie, gdzie w labiryncie uliczek zobaczymy orientalne budowle z okresu panowania tureckiego. Podziwiać będziemy również rezultat projektu „Skopje 2014” – współczesnej aranżacji nowej części centrum miasta. Zobaczymy połączenie historycznych elementów, takich jak Kamienny Most, z nowymi budynkami stylizowanymi na klasyczne, a także pomniki symbolizujące postaci i zdarzenia znaczące dla historii Macedonii. Skopje to również miasto rodzinne Matki Teresy, zobaczymy Dom Pamięci jej poświęcony. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot ze Skopje, przylot do jednego z wybranych portów lotniczych an terenie Polski lub Niemiec.

Terminy:

do uzgodnienia

Cena:

na zapytanie

Cena zawiera:

 • przelot samolotem na wybranej trasie
 • 7 noclegów w hotelach
 • wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji
 • transport na trasie wycieczki
 • ubezpieczenie TU Europa wariant Standard: KL (30 000 EUR), NW (3 000 EUR), bagaż (300 EUR)
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych
 • opiekę pilota i lokalnego przewodnika
 • bagaż osobisty (wymiary uzależnione od linii lotniczych)
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Dodatkowe opłaty

 • obligatoryjne opłaty: bilety wstępu i zestawy audioguide ok. 90 EUR
 • bagaż rejestrowany, ceny od 500 PLN
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: wariant podstawowy – 3 %, wariant rozszerzony – 6,5 % ceny wycieczki
 • dopłata do pokoju 1 os. – 800 PLN
 • Turystyczny Fundusz Pomocowy – 10 PLN.

Uwagi

 • do odprawy internetowej wymagane jest podanie danych dokumentu, z którym pasażer będzie podróżował (rodzaj, seria i numer, data wydania oraz ważności, obywatelstwo), prosimy o dostarczenie tych informacji na min. 2 tygodnie przed planowaną podróżą
 • kolejność zwiedzania i godziny lotów mogą ulec zmianie
 • spotkanie z pilotem-przewodnikiem może nastąpić na lotnisku w Tiranie
 • oferowane świadczenia są przykładowe, można je dostosować do wymagań grupy
 • możliwa jest modyfikacja programu wedle predyspozycji grupy

Podobne oferty dla Ciebie!

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!