Data wycieczki | Długość | Transport | Kraj | Miasto | Wyżywienie | Wyjazd | Cena | Dodatkowe informacje |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
05.10.2025 - 10.10.2025 | 6 dni | Samolot | Rumunia |
Bukareszt, Sibiel, Geoagiu Bai, Sebes-zamek Hunedoara | Berlin lotnisko | 5099.00 PLN |
Dzień 1
Wylot z Berlina o godz. 06.40, zbiórka 2 godziny przed wylotem. Przylot do Bukaresztu o godz. 09.50. Celem naszej wyprawy są Karpaty. Co decyduje o niezwykłości Karpat? Nade wszystko o ich unikalności stanowi charakter pogranicza. Ulokował się bowiem w Karpatach swego rodzaju styk kultur – miejsce ich spotkania i mieszania. Właśnie w Karpatach spoglądały sobie w oczy Bałkany, Wschód i „Mitteleuropa”, stąd rozchodziły się, na podobieństwo drgań czy może raczej promieniowania, charakteryzujące się niespotykaną żywotnością wzorce. Karpaty przecinały szlaki handlowe łączące Zachód z Orientem, eksploatowano na ich terenie cenne złoża, wznoszono termy i świątynie, nawet budowano drogi z marmuru. Były Karpaty areną sporów religijnych, bitew i rzezi, dedykowano im utwory muzyczne, kręcono w ich plenerach propagandowe filmy, wysławiano w poezji porastające je niekończące się dzikie lasy, by je z nich potem ogołocić. Żaden z krajów, na którego terenie dziś leżą Karpaty, nie miał tyle szczęścia, ile przypadło w udziale Rumunii… Z lotniska udajemy się w drogę w kierunku Alba Iulii, dawnej stolicy Siedmiogrodu. To małe miasto o wielkiej przeszłości, w czasach antyku zbudowano tu bowiem rzymskie castrum „Apulum” z całym zapleczem administracyjno-militarnym, siecią dróg, termami i świątyniami. Podczas naszego spaceru, obok ruin forum romanum zobaczymy aż dwie, położone tuż obok siebie katedry koronacyjne, skromny pałac książąt siedmiogrodzkich z czasów odrodzenia oraz barokowe obserwatorium astronomiczne i archiwa katolickich biskupów, niejakie Bathhyaneum. Przejazd do hotelu Geoagiu Bai. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 2
Śniadanie w hotelu. Przejazd do miasteczka Sebes, gdzie zobaczymy największy ołtarz gotycki w Rumunii. Autorstwo tego niezwykłego drewnianego poliptyku, w niewytłumaczalny sposób ocalałego w czasach reformacji, przypisuje się tzw. Mistrzowi z Lewoczy na Spiszu. Przejazd do wczesnośredniowiecznej cerkwi w Densus, która przez historyków uznawana jest za jeden z najstarszych obiektów chrześcijańskich w Rumunii i Europie. Na uwagę zasługuje nie tylko niespotykana forma świątyni, ale również materiały z których została ona wykonana… stanowią je bowiem fragmenty rzymskich term. Przejazd do zamku Hunedoara, w okresie średniowiecza najbardziej okazałej rezydencji magnackiej na terenie królestwa Węgier. Ten niewygodny dla włodarzy Rumunii obiekt-symbol, w wieku XX. przez nich programowo degradowany, stał się w przeciągu ostatnich dwóch dekad najczęściej odwiedzanym zabytkiem kraju. Popołudnie to czas wolny spędzony na basenach z wodą termalną. Tutejsze wody cieszyły się uznaniem już u Rzymian, którzy kuli nawet monety poświęcone Germisarze, bogini odpowiedzialnej za tą wodę. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3
Śniadanie w hotelu. Dzień zaczniemy od wędrówki po okolicy, dziewicza przyroda i czyste powietrze pozwolą nam na nabranie nowej energii. Następnie zwiedzanie ruin dawnej stolicy Daków Sarmisedżetuzy. Raczej niepozorne, położone na terenie wsi Costești fragmenty dackich struktur sakralnych to jedne z najcenniejszych starożytności znajdujących się na terenie Karpat. Wizja wielkiej dackiej przeszłości, nader często odbiegająca od realiów historycznych, zdaje się w dość regularny sposób nawiedzać Rumunów, o czym świadczą choćby liczne nawiązania do Daków w wypowiedziach przedstawicieli rumuńskiej skrajnej prawicy. Popołudniem regenerujemy siły na basenach. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie miasteczka Rosia Montana w Rudawach Siedmiogrodzkich. To zabytkowa górnicza osada, pod którą kryją się największe złoża złota na kontynencie. W wyniku skandalu związanego z planowaną metodą eksploatacji tego cennego kruszcu została ona ostatecznie zablokowana, a miejscowość wpisano na listę UNESCO. To miejsce jakby z innej czasoprzestrzeni, które do tej pory nie znalazło dla siebie scenariusza. Wizyta w Devie i wjazd na ruiny zamku górującego nad miastem. W jednej z jego cel katolicki książę Siedmiogrodu Stefan Batory uwięził słynnego teologa ewangelickiego, Franciszka Dawida. Trwałym rezultatem jego aktywności stało się uchwalenie w 1568 roku tzw. dekretu z Turdy, aktu przyznającego w Siedmiogrodzie równość czterem wyznaniom: luterańskiemu, kalwińskiemu, katolickiemu i unitariańskiemu. Dziś ten powstały w sercu Karpat dokument uważa się za pierwszy europejski dekret tolerancji religijnej. Popołudnie spędzamy na basenach. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5
Po śniadaniu opuszczamy hotel i udajemy się w kierunku Bukaresztu. Odwiedzimy wioskę Sibiel, gdzie zwiedzimy lokalne muzeum ikon, uznawane za największą kolekcję naiwnego malarstwa na szkle. Następnie zobaczymy kościół warowny św. Walpurgii w Cisnădie pod Sybinem. Przejazd Szosą Transfogaraską, jedną z największych inwestycji Nicolae Ceaușescu. Przerwa na obiad przy jeziorze Bâlea, w monumentalnej scenerii gór Fogaraskich. Porastające to pasmo górskie lasy stanowią najdzikszy skrawek europejskiej przyrody oraz habitat największej liczby dużych ssaków w Europie: niedźwiedzia, wilka i rysia. Przejazd do hotelu w Bukareszcie. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Godz. 09.35 wylot samolotu z Bukaresztu. Godz. 10.50 przylot samolotu na lotnisko Berlinie.
Terminy:
05.10 – 10.10.2025
Cena:
5 099 zł
Cena zawiera:
- przelot samolotem linii Ryanair Berlin – Bukareszt – Berlin
- 5 noclegów w hotelach(4 w Geoagiu Bai i 1 w Bukareszcie)
- 5 śniadań i 5 obiadokolacji
- transport w czasie wycieczki
- opiekę lokalnego przewodnika
- ubezpieczenie: KL (50 000 EUR), NW (3 000 EUR), bagaż (300 EUR)
- bagaż osobisty bagaż osobisty (40x20x25 cm)
- opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Dodatkowe opłaty
- obligatoryjne opłaty: bilety wstępu, zestawy audio guide ok. 35 EUR
- dopłata do pokoju 1 os. –1 100 PLN
- bagaż 20 kg – 390 PLN,
- bagaż podręczny 10 kg do samolotu 55x40x20 – 240 PLN (limitowana ilość)
- transfer na trasie Szczecin – Berlin lotnisko – Szczecin – 250 PLN
- ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: wariant podstawowy – 3 %, wariant rozszerzony – 6,5 % ceny wycieczki
- Turystyczny Fundusz Pomocowy – 10 PLN.
Uwagi