RUMUŃSKA MOZAIKA

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
2023-06-08 6dni Przelot Rumunia samolotem z Berlina Zgodnie z programem Szczecin 4350PLN
int(12237)
RUMUŃSKA MOZAIKA
 

DZIEŃ I Wylot z Berlina z lotniska Brandenburg, zbiórka na lotnisku 2,5 godziny przed wylotem. Przylot do Bukaresztu. Pełen kontrastów i fascynujący, bliski, ale wciąż rzadko odwiedzany – rumuński Bukareszt to niezwykła mieszanina starego i nowego. Doświadczony dość boleśnie na przestrzeni ostatnich stuleci, w tym szczególnie ciężko w czasach komunistycznych, czasami chyba zapomina, że kiedyś szczycił się imieniem „Paryża Wschodu”. A jednak jest to miasto, które przy bliższym poznaniu da się polubić, miasto intrygujące i zaskakujące. Miasto, które potrafi oczarować, które żyje pełnią życia, na przekór wszystkim dziejowym przeciwnościom... Przejazd bulwarami miasta do hotelu. Zakwaterowanie i krótki odpoczynek. Następnie spacer po starówce z domami w stylu neobrynkowiańskim. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ II Po śniadaniu opuszczamy Bukareszt. Zaczniemy od zwiedzenia największego założenia klasztornego Rumuni i monastyru Horezu. Klasztor stanowi arcydzieło stylu brankowiańskiego słynącego z architektonicznej równowagi, bogactwa rzeźbiarskich detali i malowideł. Świątynia obok funkcji religijnych pełniła funkcje kulturalne i edukacyjne stając się w XVIII wieku szkołą malarstwa ściennego i ikonowego co zapewniło jej rozpoznawalność na całych Bałkanach. Sercem monastyru jest cerkiew św. Heleny i Konstantyna znajdująca się na dziedzińcu otoczonym krużgankami. Następnie zobaczymy Narodowy Rezerwat Muzeum Trowantów zawierający największą liczbę zebranych "żywych kamieni" , które po deszczu zachowują się jak jakaś dziwna forma życia – pęcznieją, wydają dziwne dźwięki, a na ich powierzchni powstają okrągłe wypustki. Przejazd do Curtea de Argeş, letniej siedziby hospodarów wołoskich. Wspaniała cerkiew klasztorna mistrza Manole łączy wszystko to, co najlepsze w architekturze Wschodu i Zachodu: elementy serbskie, tureckie i ormiańskie, dystynkcję gotyku i bogactwo orientalnej arabeski. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ III Śniadanie w hotelu. Przejazd szosą transfogarską, uznawaną za najpiękniejszą drogę Europy. Droga liczy przeszło 100 km i powstała w latach 1970-1974 z inicjatywy ówczesnego komunistycznego przywódcy Rumunii – Nicolae Ceauşescu. Z początku szosa ta miała znaczenie militarne, a jej budowa pochłonęła ogromne ilości pieniędzy i okupiona została dużymi stratami w ludziach. Słynna droga obfituje w atrakcyjne widoki, a samo jej położenie na wysokości ponad 2000 m n.p.m. robi mocne wrażenie. Czas wolny przy jeziorze Bâlea. Przejazd do Sybina. Miasto to jedno z największych i najciekawszych miast Siedmiogrodu, ośrodek o kilkuwiekowych tradycjach naukowych i kulturalnych. Rozległa, dobrze zachowana starówka kryje kilka obiektów najwyższej rangi – jak ewangelicki kościół parafialny, Stary Ratusz czy pałac Brukenthala, mieszczący wspaniałą kolekcję malarstwa – a także dziesiątki innych zabytków, przywołujących średniowieczny krajobraz miejski. Obiadokolacja we wsi Sibiel, najpiękniejszej wsi pasterskiego obwarzanka wokół Sybina, tzw. Marginimea Sibiului. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ IV Śniadanie w hotelu. Zaczniemy od wizyty w miasteczku Mediasz, które dawniej było jednym z ważniejszych ośrodków Siedmiogrodu. Zobaczymy Gród Margareta. kościół św. Małgorzaty z XIV wieku, wznoszący się na wzgórzu i ufortyfikowany wysokimi murami oraz basztami oraz centrum miasta z wiekowymi kamienicami. Następnie zwiedzimy warowny kościół we wsi Biertan, który znajduje się na liście UNESCO. Pierwotnie kościół nie był ufortyfikowany, zbudowano go prawdopodobnie na początku XIV wieku. Protestancką świątynią stał się w XVI wieku, gdy większość mieszkańców wsi przeszła na to wyznanie. Kiedy terenom tym zaczęły zagrażać najeźdźcy z Turcji kościół ufortyfikowano. Przejazd do Sighisoary, najlepiej zachowanego saskiego miasta w Transylwanii, w którym wedle legendy urodził się Wlad Palownik. Otoczona murami i basztami starówka została w całości wpisana na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy XIV wieczną wieżę zegarową, będącą symbolem miasta, kościół Na Wzgórzu, kościół Klasztorny i dom Drakuli. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ V Po śniadaniu wyjazd do Braszowa, jednego z najstarszych miast Siedmiogrodu, pięknie położonego u podnóża Karpat. Braszów to dwa światy: skromnych krasnoludkowych domków w części rumuńskiej i okazałej, barokowo wykwintnej dzielnicy saskiej, obramowanej murami miejskimi. Spacer po saskiej części miasta, gdzie zobaczymy m.in ratusz miejski i Czarny Kościół, część rumuńskiej dzielnicy Schei z charakterystyczną niską zabudową. Zwiedzimy także niezwykły warowny kościół w Prejmer. Przejazd do Sinai nazywanej rumuńskim Zakopanem. Zwiedzanie słynnego zamku Peles, XIX wiecznej letniej rezydencji pierwszej rumuńskiej pary królewskiej – Karola I i Elżbiety z domu Wied. Zamek łączy w sobie niemiecką estetykę i włoską elegancję, uważany jest za miniaturę Wersalu i nazywany jest „ Perłą Karpat”. Obok, na terenie parku otaczającego zamek Peles, znajduje się mniejszy zamek Pelisor, wybudowany dla następcy tronu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ VI Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Bukaresztu zaczniemy od Pałacu Primaveri, dawnej rezydencji Ceausescu. Pałac został wybudowany w latach 1964-1965 i przez cały okres dyktatury mieszkała tutaj rodzina Ceausescu. Rezydencja ma 90 pokoi, w tym prywatne spa i otoczona jest dużym ogrodem. Przez kilka lat obecne władze Rumunii nie miały pomysłu na zagospodarowanie tego miejsca. Pałac był wykorzystywany jako miejsce, gdzie spotykały się międzynarodowe delegacje odwiedzające Rumunię. Koszt utrzymania pałacu był jednak na tyle duży, że władze wystawiły w 2014 roku budynek na sprzedaż, próbowały też go wynająć. Wartość obiektu była jednak zbyt wysoka i nie udało się znaleźć nabywcy, w efekcie miasto podzieliło niezwykle drogą ziemię w tym miejscu i częściowo ją sprzedało. Zwiedzimy także monumentalną cerkiew Sfantul Gheorghe Nou, która została ufundowana przez wdowę po wybitnym mężu stanu i miłośniku sztuki – hospodarze Konstantynie Brancoveanu. Transfer na lotnisko. Wylot samolotu z Bukaresztu. Przylot do Berlina.

TERMIN: 08.06 – 13.06.2023
 
CENA: 4 350 PLN
 
CENA ZAWIERA:
 • przelot samolotem na trasie Berlin – Bukareszt – Berlin
 • 5 noclegów w hotelach
 • wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji (napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo)
 • ubezpieczenie TU EUROPA wariant Standard (KL 30 000 EUR, NW 3 000 EUR, bagaż 300 EUR)
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych
 • transport na trasie wycieczki
 • opiekę pilota-przewodnika
 • bagaż rejestrowany10 kg o wymiarach 55x40x20 cm i bagaż podręczny o wymiarach 40x20x25 cm
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 
DODATKOWO PŁATNE:
 • obligatoryjne opłaty: bilety wstępu i zestawy audioguide – ok. 300 RON
 • transfer na trasie Szczecin – Berlin lotnisko – Szczecin – 190 PLN
 • dopłata do pokoju 1 os. – 650 PLN
 • bagaż rejestrowany 20 kg – od 440 PLN
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: wariant podstawowy – 3 %, wariant rozszerzony – 6,5 %  ceny wycieczki
 • Turystyczny Fundusz Pomocowy – 10 PLN.
Zgodnie z rozporządzeniem (DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 2379), które weszło w życie 1 stycznia 2021, do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez BT PELIKAN zostanie doliczona składka, którą biuro ma obowiązek w całości przeznaczać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY. Jest to bezzwrotna opłata doliczana do każdej umowy, zbierana na wypadek sytuacji kryzysowych na rynku. Obowiązek pobierania składek na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY dotyczy wszystkich organizatorów imprez turystycznych działających na polskim rynku.
 
UWAGI:
 • do odprawy internetowej wymagane jest podanie danych dokumentu, z którym pasażer będzie podróżował (rodzaj, seria i numer, data wydania oraz ważności, obywatelstwo), prosimy o dostarczenie tych informacji na min. 2 tygodnie przed planowaną podróżą
 • spotkanie z pilotem-przewodnikiem może nastąpić na lotnisku Bukareszcie
 • kolejność zwiedzania i godziny lotów mogą ulec zmianie (aktualne godziny dostępne są w biurze)
 • pilot-przewodnik nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.