Rzym alternatywnie

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
int(6420)

Rzym alternatywnie
 

DZIEŃ I Godz. 07.30 wylot samolotu z Berlina, zbiórka na lotnisku Schönefeld dwie godziny przed odlotem. Przylot do Rzymu na lotnisko Fiumicino o godz. 09.15. Przejazd do hotelu i pozostawienie bagaży. Krótki odpoczynek Zaczniemy od zwiedzania Term Dioklecjana.  Termy publiczne zbudowane za panowania cesarza Dioklecjana w czasach swojej świetności mogły pomieścić około 3000 osób. Część term zachowało się do dnia dzisiejszego. W oparciu o fragmenty term wybudowano kilka innych budynków. Najbardziej znane to: bazylika Matki Bożej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli), bazylika św. Bernarda przy Termach, część Muzeum Narodowego. Następnie zobaczymy Kwirynał, najwyższe ze wszystkich siedmiu rzymskich wzgórz, położone po wschodniej stronie rzeki Tyber, w centrum miasta. Miejsce uważane było za szczególnie atrakcyjne i zdrowe do życia, zarezerwowane bogom i najważniejszym osobistościom Wiecznego Miasta. Sama nazwa wzgórza wywodzi się od imienia boga Kwiryna – jednego z najstarszych bóstw rzymskich, którego zidentyfikowano z Romulusem i czczono jako patrona miasta Rzymu. Na szczycie wzgórza znajduje się Pałac Prezydencki będący dzisiaj oficjalną siedzibą prezydenta Włoch. Na koniec zobaczymy fontannę di Trevi- barokowy skarb Rzymu. Powrót do hotelu, nocleg.
 
DZIEŃ II Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Koloseum. Amfiteatr Flawiuszów, od średniowiecza potocznie nazywany Koloseum, jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta i zarazem jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego. Koloseum do dzisiaj jest dumą Rzymu i wzbudza zachwyt każdego, kto przyjeżdża do Wiecznego Miasta. Jest usytuowane w samym sercu stolicy, w otoczeniu wielu zabytków. W 2007 r.  Amfiteatr Flawiuszów został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów świata. Następnie zobaczymy Bazylikę św. Klemensa. Jej prostota zewnętrzna jest bardzo zwodnicza – łatwo ją wziąć za jeszcze jeden barokowy kościółek rzymski. Wystarczy jednak przekroczyć jej skromne progi, by odkryć jedno z najpiękniejszych w mieście wnętrz sakralnych, bogate w cenne średniowieczne mozaiki i marmury, renesansowe i barokowe freski oraz niezwykłe trzypoziomowe podziemie, kryjące dwie następne świątynie (kościół i mitreum) i fragmenty budynków z czasów QUO VADIS. Teraz czas wolny na niespieszne spacery i indywidualne odkrywanie uroków miasta…albo zakupy. Powrót do hotelu. Nocleg.
 
DZIEŃ III Śniadanie w hotelu. Zaczniemy od zwiedzania katakumb. Prawie wszyscy turyści zwiedzają Rzym „naziemny”, niewielu wchodzi do miasta „podziemnego”, do siatki liczącej kilkaset kilometrów korytarzy, mnóstwa nisz i sal – miejsca pochówku pierwszych chrześcijan. Często otoczone mgłą tajemnicy i legend zawsze wzbudzały w ludziach ciekawość i lęk, dla wielu chrześcijan były i są materialnym świadectwem życia kościoła w pierwszych wiekach jego istnienia. Następnie zobaczymy Willę Borghese. W Pałacu Borghese znajdują się najważniejsze dzieła Caravaggia, Rafaela, czy Rubensa, a to wszystko za sprawą kardynała Scipione Borghese, siostrzeńca papieża Pawła V. Sposób zdobywania twórczości wspominanych artystów odbiegał od religijnej moralności gdyż Borghese zlecał po prostu ich kradzieże albo szantażował więzieniem.  Willę otacza najbardziej znany park w Rzymie.  Został założony na początku XVII wieku na polecenie kardynała Scypiona Borghese, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się ogrody Lukullusa. Przechodząc wzdłuż ścieżek, będziemy mieli okazję zobaczyć wiele popiersi wybitnych postaci - w tym Sienkiewicza. Na zakończenie proponujemy trochę współczesności w Rzymie, czyli zwiedzenie MAXXI Muzeum Narodowego Sztuki Xxi wieku projektu Zahy Hadid. MAXXI to kompleks muzealny, w którym w założeniu ma być prezentowany i zbierany dorobek współczesnej architektury i sztuki, a sam budynek jest ciekawy, no i zaprojektowany przez architekta ze znanym nazwiskiem. Nocleg w hotelu.
   
DZIEŃ IV Po śniadaniu wykwaterowanie z pokojów, bagaże pozostawiamy w hotelu. Przejazd do Watykanu, najmniejszego państwa na świecie kryjącego niesamowite skarby i owianego aurą tajemnicy. Zaczniemy od Placu świętego Piotra, chyba najbardziej znanego i rozpoznawanego miejsca Watykanu o powierzchni kilometra kwadratowego, gdzie tłumy pielgrzymów tłoczą się na oczekiwanie Papieża. Plac otoczony jest niezwykle harmonijną kolumnadą zaprojektowaną przez mistrza Berniniego, a na jego samym środku zlokalizowany jest egipski obelisk pomiędzy dwiema bliźniaczymi fontannami z XVII wieku. Zobaczymy także bazylikę św. Piotra będącą największym i najważniejszym kościołem rzymskokatolickim na świecie zwieńczonym przepiękną kopułą projektu Michała Anioła.  Powstała w IV wieku w miejscu męczeństwa i śmierci świętego Piotra. Wielokrotnie przebudowywana przez licznych artystów i za poleceniem kolejnych papieży. Zachwyca z zewnątrz, ale po wejściu do jej środka można ulec jeszcze większemu zachwytowi widząc między innymi Pietę znakomitego Michała Anioła lub pochodzącą z XIII wieku statuę świętego Piotra. Opcyjnie proponujemy czas wolny do indywidualnego poznawania Rzymu. . Transfer na lotnisko. Godz. 19.55 odlot samolotu z lotniska Fiumiciono. Godz. 22.10 przylot samolotu do Berlina na lotnisko Schónefeld.
 
Terminy i ceny na zapytanie dla grupy min. 15 osób.

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.