Gdzie leży Transylwania?

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
int(6593)
GDZIE LEŻY TRANSYLWANIA?
 
DZIEŃ I Wylot z Berlina z lotniska Schönefeld o godz. 07.05, zbiórka 2 godziny przed wylotem. Przylot do Bukaresztu o godz. 10.15. Pełen kontrastów i fascynujący, bliski, ale wciąż rzadko odwiedzany - rumuński Bukareszt to niezwykła mieszanina starego i nowego. Miasto nazywane jest „Paryżem Wschodu”. Zaczniemy od spaceru po starówce z domami w stylu neobrynkowińskim. Zobaczymy Pałac Parlamentu nazywany także Domem Ludowym, który jest swoistym pomnikiem postawionym komunistycznemu dyktatorowi Nicolae Ceauşescu i dziś jest największym budynkiem administracyjnym na świecie. Spacer na Wzgórze Patriarchalne, gdzie znajduje się Pałac Patriarchy i z którego roztacza się piękny widok na miasto. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ II Śniadanie w hotelu. Przejazd do miasta Sinaia nazywanego rumuńskim Zakopanem. Zwiedzanie słynnego zamku Peles, XIX w. letniej rezydencji pierwszej rumuńskiej pary królewskiej – Karola I i Elżbiety z domu Wied. Zamek łączy w sobie niemiecką estetykę i włoską elegancję, uważany jest za miniaturę Wersalu i nazywany jest „Perłą Karpat”. Obok, na terenie parku otaczającego zamek Peles znajduje się mniejszy zamek Pelisor, wybudowany dla następcy tronu. Następnie wyjazd do turystycznej miejscowości Busteni w górach Buceci, które ponoć skrywają tajemnice obcych cywilizacji. Przejazd wagonikową kolejką linową do stacji Babele, gdzie podziwiać można naturalne formacje skalne m. in. Karpackiego Sfinksa. Przejazd do Braszowa. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ III Po śniadaniu zwiedzanie Braszowa, jednego z najstarszych miast Siedmiogrodu, pięknie położonego u podnóża Karpat. Braszów to dwa światy: skromnych krasnoludkowych domków w części rumuńskiej i okazałej, barokowo wykwintnej dzielnicy saskiej, obramowanej murami miejskimi. Spacer po saskiej części miasta, gdzie zobaczymy m.in ratusz miejski i Czarny Kościół, część rumuńskiej dzielnicy Schei z charakterystyczną niską zabudową. Przejazd do Branu, gdzie zobaczymy Biały Zamek potocznie zwany zamkiem Drakuli. Następnie zwiedzimy ruiny jednego ze słynnych chłopskich zamków obronnych w Siedmiogrodzie w miejscowości Rasnow, wielki i wspaniale zlokalizowany z punktu widzenia walorów obronnych, a współcześnie widokowych. Przejazd do Viscri, wioski Sasów. Zwiedzimy unikatowy, świetnie zachowany kościół warowny z końca XII wieku, wpisany na listę UNESCO i pospacerujemy po wiosce, której zabudowania pamiętają jeszcze panowanie austro-węgierskie i wydają się być nietknięte duchem czasu. Przejazd do Sighisoary. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ IV Po śniadaniu zwiedzanie Sighisoary, najlepiej zachowanego saskiego miasta w Transylwanii, w którym wedle legendy urodził się Wlad Palownik. Otoczona murami i basztami starówka została w całości wpisana na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy XIV wieczną wieżę zegarową, będącą symbolem miasta, kościół Na Wzgórzu, kościół Klasztorny i dom Drakuli. Przejazd do miejscowości Turda, gdzie zwiedzimy jedną z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Ostatnim punktem zwiedzania będzie stolica Siedmiogrodu – miasto Kluż Napoka. W mieście urodził się późniejszy król Czech i Węgier – Maciej Korwin, który został uhonorowany okazałym pomnikiem, umieszczonym przed kościołem św. Michała. Stara część miasta obfituje w liczne kościoły, cerkwie a także synagogę. Spacer po mieście. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ V Po śniadaniu wyjazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu. Zobaczymy: twierdzę Alba Karolina z katedrą rzymskokatolicką p.w. św. Michała z grobowcem księcia Jana Hunyady i królowej Izabelli Jagiellonki, cerkiew koronacyjną królów Rumunii, Bibliotekę Battyáneum oraz renesansowe pałace Miclosza i Apora. Przejazd do Sybina. Miasto to jedno z największych i najciekawszych miast Siedmiogrodu, ośrodek o kilkuwiekowych tradycjach naukowych i kulturalnych. Rozległa, dobrze zachowana starówka kryje kilka obiektów najwyższej rangi – jak ewangelicki kościół parafialny, Stary Ratusz czy pałac Brukenthala, mieszczący wspaniałą kolekcję malarstwa – a także dziesiątki innych zabytków, przywołujących średniowieczny krajobraz miejski. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ VI Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie słynnego prawosławnego klasztoru Cozia z XIV wieku, który jest jednym z najświetniejszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej. Dla Rumunów klasztor jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Przejazd do Curtea de Arges, letniej siedziby hospodarów wołoskich. Wspaniała cerkiew klasztorna mistrza Manole łączy wszystko to, co najlepsze w architekturze Wschodu i Zachodu: elementy serbskie, tureckie i ormiańskie, dystynkcję gotyku i bogactwo orientalnej arabeski. Świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków Wołoszczyzny, przez stulecia inspirującym działających na ziemiach rumuńskich mistrzów budowlanych. Przejazd do Bukaresztu. Obiadokolacja i nocleg.
 
DZIEŃ VII Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Bukaresztu. Zobaczymy dzielnicę, w której Żydzi budowali swoje synagogi. Zwiedzimy także monumentalną cerkiew Sfantul Gheorghe Nou, która została ufundowana przez wdowę po wybitnym mężu stanu i miłośniku sztuki - hospodarze Konstantynie Brancoveanu. Transfer na lotnisko. Wylot samolotu o godz. 20.15, przylot do Berlina na lotnisko Schönefeld o godz. 21.25.
 
Terminy i ceny na zapytanie.

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.