Podróż kulinarna.

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
int(3492)

PODRÓŻ KULINARNA
Prowansja i Lazurowe Wybrzeże

 
DZIEŃ I  Przylot do Nicei. Po drodze krótkie zwiedzanie Nicei: stare miasto pełne wąskich
i krętych uliczek oraz spacer słynna promenadą Anglików biegnącą wzdłuż morza. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg hotelu.
 
DZIEŃ II Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie fabryki czekolady.
Przejazd do Grasse i wizyta w fabryce perfum, gdzie będziemy mogli poznać proces tworzenia perfum oraz indywidualnie skomponować zapach dla siebie. Lunch.
Następnie przejazd na degustację lokalnych win. Specjalista podzieli się z Państwem wiedzą i pasją o winie. Próbowanie wina ułatwi w praktyce zrozumienie, czym jest 'nos' i 'usta' w winie oraz czym różnią się szczepy, regiony oraz roczniki. Poznacie Państwo odmiany winorośli oraz  metody ich uprawy. Powrót do Vence. Obiadokolacja w lokalnej restauracji.
 
DZIEŃ III - IV Śniadanie w hotelu.
Dzielimy się na 2 grupy i wspólnie wyjeżdżamy do Cannes.
Jednej grupie proponujemy relaks w ekskluzywnym nadmorskim kurorcie. Cannes słynie z przepięknych przystani, zatok i z promenady biegnącej wzdłuż słonecznej plaży. Będzie można z bliska zobaczyć z zewnątrz Palais des Festivales, gdzie odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych.
Druga grupa udaje się na lokalny targ Forville, gdzie wspólnie z szefem kuchni wybierzemy produkty, z których później będziemy przyrządzać regionalne potrawy. Lekcja gotowania - przygotowywanie i próbowanie regionalnych francuskich potraw, poznacie Państwo przepisy oraz tajniki szefów francuskich kuchni. Następnie będziemy się delektować wspólnie przygotowanym posiłkiem.
W drodze powrotnej obie grupy zwiedzą urokliwe średniowieczne miasteczko St. Paul de Vence, lubiane i cenione przez liczne grono artystów.
Powrót do Vence. Obiadokolacja  w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ V Po śniadaniu wyjazd autokarem na zwiedzanie Prowansji.
Przejazd do Aix-en-Provence, miasta które jest jedną z wizytówek Prowansji. Swoją niepowtarzalną atmosferę miasto zawdzięcza fontannom i wodotryskom wkomponowanym w ocienione aleje i majestatyczne pałace. Jak przed wiekami każdego ranka na ocienionym platanami placu Richelme pojawiają się stragany z owocami i warzywami, kupić tutaj można wiele lokalnych produktów, począwszy od oliwy, koziego sera i lawendy na złocistych melonach kończąc. Lunch. Przejazd  do Saint-Remy de Provence i wizyta w zabytkowym młynie produkującym oliwę z oliwek, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się procesowi wyrobu oliwy i zakupić lokalne wyroby.
Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
DZIEŃ VI Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko.
 
Terminy i ceny na zapytanie.

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.