Gruzja

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
int(6379)

GRUZJA
 

DZIEŃ I Wylot samolotu z lotniska w Warszawie Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu przy starym mieście w Tbilisi, odpoczynek i śniadanie w hotelu (do godz. 11). Zwiedzanie okolic Tbilisi –  miasta Mccheta, które do V w. n.e. pełniło funkcję stolicy. Zwiedzanie legendarnej świątyni Sweti Cchoweli, miejsca koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji. Przejazd do położonego na szczycie wzgórza monastyru Dżwari.Lunch w gruzińskiej restauracji nieopodal Mcchety. powrót do Tbilisi. Wieczorne zwiedzanie Tbilisi, spacer po alei Szota Rustaweli, starym mieście, zwiedzanie głównych zabytków stolicy: katedry Sioni oraz bazyliki Anczischati – najstarszego monastyru w Tbilisi. Przejazd kolejką na twierdzę Narikala, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto; spacer do wodospadu położonego w centrum miasta w dzielnicy łaźni siarkowych. Kolacja w znanej gruzińskiej restauracji. Nocleg w hotelu.

 
DZIEŃ II Śniadanie w hotelu. Przejazd na wschód do Kachetii – krainy znanej nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. Przejazd na step na południu kraju i zwiedzanie kompleksu skalnych monastyrów Dawida Garedża, założonych w VI w. tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Lunch w gruzińskiej restauracji. Zwiedzanie Tsinandali – XIX-wiecznego pałacu i ogrodów „ojca gruzińskiego romantyzmu” Aleksandra Czawczawadze. Przejazd do miasteczka Telawi – stolicy regionu Kachetia. Zakwaterowanie i kolacja pensjonacie, posiłek w formie tradycyjnej gruzińskiej uczty – supry, pełnej lokalnych specjałów i domowego wina. Nocleg.
 
DZIEŃ III Śniadanie w pensjonacie. wyjazd do Alazani, jednej z największych dolin w Europie, zwiedzanie twierdzy Gremi, która do XVI w. była stolicą królestwa Kachetii. wizyta w fabryce wina Kindzmarauli połączona z degustacją trunku. Zwiedzanie winnicy Khareba – tunelu wojskowego przerobionego na skład wina – oraz degustacja alkoholi. Lunch u  gospodarza na winnicy. Przejazd w kierunku Signagi, zwiedzanie monastyru Bodbe – miejsca pochówku św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo,
zwiedzanie Signagi – miasteczka z 2,5-kilometrowym murem obronnym, znanego z najstarszego festiwalu wina w Gruzji. Powrót do Telawi. Kolacja w pensjonacie, nocleg.
 
DZIEŃ IV Śniadanie w pensjonacie. Przejazd przełęczą Gombori w kierunku Tbilisi. Wyjazd na północ Gruzińską Drogą Wojenną (główny szlak przecinający pasmo Kaukazu i łączący Tbilisi z Rosją) do miasteczka Kazbegi (obecnie Stepantsminda; 1740 m n.p.m.. Po drodze postój przy sztucznym zbiorniku wodnym Żinwali oraz zwiedzanie malowniczo położonej twierdzy Ananuri z przełomu XVI i XVII w.. Lunch w restauracji w miejscowości Pasanauri, gdzie serwowane są jedne z najsmaczniejszych chinkali w regionie. Przejazd w stronę zimowego kurortu Gudauri oraz postój na przepięknym punkcie widokowym przed Przełączą Krzyżową (2379 m n.p.m.). Zakwaterowanie w pensjonacie w Kazbegi, czas wolny.
Kolacja w agroturystyce, nocleg.
 
DZIEŃ V Śniadanie w agroturystyce. Wyjazd samochodami terenowym do zjawiskowej doliny Truso, przy granicy z Osetią Południową, znanej ze źródeł mineralnych, jezior, średniowiecznych wież obronnych, klasztoru Abano oraz twierdzy Zakagori, przy której znajduje wojskowy punkt graniczny. Lunch w gruzińskiej restauracji. Przejazd jeepami pod jeden z najpiękniej położonych monastyrów w Gruzji – Tsminda Sameba, który leży na wysokości 2200 m n.p.m. u podnóża góry Kazbek (5033 m n.p.m.). Czas wolny. Kolacja w pensjonacie, nocleg.
 
DZIEŃ VI Śniadanie w pensjonacie. przejazd w kierunku Gori – rodzinnego miasta Józefa Stalina, krótki postój przy Muzeum Stalina, obok którego znajduje się dom, w którym urodził się wódz oraz wagon, w którym podróżował. Zwiedzanie położonego nieopodal Upliscyche – jednego z najstarszych miast skalnych w Gruzji, którego powstanie datowane jest na V w. p.n.e.. Lunch w gruzińskiej restauracji. Przejazd i zwiedzanie Bordżomi, starego i bardzo znanego na całym świecie z leczniczych wód mineralnych uzdrowiska, zwiedzanie parku zdrojowego. przejazd w okolice Wardzii, nocleg oraz kolacja w pensjonacie.
 
DZIEŃ VII Śniadanie w pensjonacie. Zwiedzanie monumentalnego, skalnego miasta Wardzia, założonego w czasach królowej  Tamary (XII-XIII w.). Przejazd do miasta Achalcyche – miejsca krzyżowania się religii i kultur. Zwiedzanie  największej twierdzy w Gruzji – Rabat, na terenie której znajduje się muzeum, a także synagoga, meczet i kościół. Llunch w drodze do Tbilisi w okolicach Mcchety. Powrót do Tbilisi oraz zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, opcjonalnie wizyta w łaźniach siarkowych. Pożegnalna kolacja w znanej gruzińskiej restauracji. Powrót do hotelu na nocleg lub odpoczynek przed lotem.
 
DZIEŃ VIII Transfer na lotnisko w Tbilisi. Wylot z Tbilisi. Przylot do Warszawy.

Terminy i ceny na zapytanie.
 

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.